Μπάσκετ Ανδρών: Δυναμική εκκίνηση στο Κύπελλο με εμφατικό "διπλό" επί του Κολοσσού (67-94)

Tags: -

Καλησπέρα σε όλους...

Ωραίο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό και εύκολη πρόκριση στη 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας! Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου εκτός έδρας με 67-94 και έδειξαν ότι έχουν γυρίσει... φουριόζοι στις υποχρεώσεις τους στην Ελλάδα! Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο επί της ουσίας ο Ολυμπιακός άφησε τον Κολοσσό Ρόδου να είναι μέσα στο παιχνίδι και αυτό γιατί ήταν χαλαρός στην άμυνα και έδωσε τα σουτ στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν εύστοχοι από το τρίποντο και έτσι το σκορ ήταν στο 26-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα άλλαξαν δραστικά και η πλάστιγγα έγειρε προς τη μεριά του Ολυμπιακού, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» παίκτες δυνάμωσαν την άμυνά τους και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας πλέον διαφορά με διψήφιο αριθμό και το ημίχρονο τελείωσε στο 42-53.

Από εκεί και πέρα τα πάντα τελείωσαν! Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο δέχτηκε μόλις 6 πόντους παίζοντας δυνατή άμυνα και πήγε στο +18 με σκορ 48-66. Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο Κολοσσός προσπάθησε να κάνει τη δική του... αντεπίθεση όταν είδε τον Ολυμπιακό να χαλαρώνει. Όμως αμέσως η ομάδα του Πειραιά πήρε τα πάνω της και έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, παίρνοντας τη νίκη με 67-94!

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Λόουσον (0/1 δίποντο, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 2 (12 ασίστ), Μέζιτσεκ 14 (2/6 τρίποντα), Πράπας, Μομίροβ 9 (3/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 16 (4/5 τρίποντα), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11 (9 ριμπάουντ), Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ 6, Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (7 ασίστ), Μάρτιν 9 (7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Επόμενος σταθμός του Ολυμπιακού, στον δρόμο προς την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ για τη σεζόν 2021-22, θα είναι ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης! Λίγο μετά την επίσημη επιστροφή του στις εγχώριες διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός καλείται να δώσει ένα παραδοσιακό μπασκετικό ματς, απέναντι στον «Γηραιό». Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προκρίθηκε, παίζοντας με το Μαρούσι, αφού επικράτησε με 76-65.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε ως κορυφαίο του αγώνα της τον Γούλριτζ, ο οποίος είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα. Από κοντά και ο Τζέρι Λιντς, ο οποίος με 22 πόντους τράβηξε τον Ηρακλή στη νίκη. Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 58-63, 65-76.

Το ματς ανάμεσα στον Θρύλο και τον Ηρακλή, θα γίνει στο Ιβανώφειο, την Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου. Δεν έχει οριστεί ακόμη επισήμως η ώρα και θα γίνει γνωστή προσεχώς, όπως επίσης γνωστό θα γίνει και το κανάλι που θα μεταδώσει τηλεοπτικά το εν λόγω παιχνίδι...