Μετά τη Σάντος, μεγάλη φιλική νίκη του ΘΡΥΛΟΥ ΚΑΙ επί της Μπαρτσελόνα το 1962.

Θα γυρίσουμε πίσω στο Μάιο του1962. Και συγκεκριμένα στις 22 Μαίου. Το ΠΟΚ (Παναθηναικός Ολυμπιακος ΑεΚ), έχει προσκαλέσει την Μπαρτσελόνα για φιλικά παιχνίδια. Ένα χρόνο πριν, το 1961, η περίφημη Σάντος του Πελέ είχε κάνει ευρωπαϊκή περιοδεία, έκανε 12 φιλικούς αγώνες και είχε 11 νίκες και μια ήττα, ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΥΛΟ. Στον παναθηναικούλη και την αεκούλα μοίρασε από τρία. Τις λεπτομέρειες της ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΝΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ, σύμφωνα με όλες τις εφημερίδες της εποχής, τις έχουμε δει στο κείμενο του Σάββα.

Τι άραγε να συνέβη στα φιλικά με τη Μπάρτσα; Πρώτος θα την αντιμετώπιζε ο ΘΡΥΛΟΣ στο Δημοτικό Γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, στη συνέχεια η αεκούλα και τελευταίος ο παναθηναικούλης. Στη συνέχεια έγινε μια αλλαγή στο πρόγραμμα. Αποφασίστηκε ο αγώνας με την αεκούλα να γίνει στα Νέα Φιλαδέλφεια, ενώ ο αγώνας με τον παναθηναικούλη άρχισε να «αιωρείται».

Ας δούμε τις εφημερίδες τις εποχής.

ΑΘΛΗΤΙΚΗ 21/5/1962

ΑΘΛΗΤΙΚΗ 22/5/1962

ΑΘΛΗΤΙΚΗ 23/5/1962

Ο ΘΡΥΛΟΣ μετά τη Σάντος ΤΣΑΛΑΚΩΣΕ και τη Μπαρτσελόνα! Σιγά μη γλίτωνε! Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ, αυτή τη διπλή ΘΡΥΛΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ τη χαρακτηρίζει "ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΕΘΝΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΑΘΛΟ". Το γκολ το πέτυχε ποιός άλλος; ο ΓΙΩΡΓΑΡΟΣ ο ΣΙΔΕΡΗΣ. Η ιστορική σύνθεση της ΟΜΑΔΡΑΣ μας:

ΤΣΑΝΑΚΤΣΗΣ - ΠΛΕΣΣΑΣ - ΚΑΜΠΟΛΗΣ - ΣΗΜΑΝΤΗΡΗΣ - ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟΥ - Σ. ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ - ΓΚΑΒΕΖΟΣ - ΨΥΧΟΣ - ΜΠΕΜΠΗΣ - ΣΙΔΕΡΗΣ - ΑΡ. ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ

Στο πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας είχε ένα τρελό ρυθμό. Ασυνήθιστο για ελληνική ομάδα. Ήταν τόσο δυνατό και παθιασμένο το παιχνίδι των ποδοσφαιριστών του ΘΡΥΛΟΥ, που όλοι πίστευαν ότι στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα θα ήταν "σκασμένη". Αντίθετα ο ρυθμός συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και η Μπαρτσελόνα κυριολεκτικά γλίτωσε από διασυρμό. Ο διαιτητής Σταθάτος, αρνήθηκε ένα πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού στο 51', σε χέρι του Χενσάνα. Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ θέλοντας να τον δικαιολογήσει, αναφέρει ότι είχε πέσει ήδη σκοτάδι......

Και η αεκούλα που ακολουθούσε; Και μάλιστα στη Νέα Φιλαδέλφεια; Ποια η τύχη της άραγε; ΑΡΠΑΞΕ ΜΙΑ ΞΕΓΥΡΙΣΜΕΝΗ ΠΕΝΤΑΡΑ! 2-5 και λιγα ήταν! Ο παναθηναικούλης; μετά από τη νίκη του ΘΡΥΛΟΥ και τη ΠΕΝΤΑΡΑ της κούλας, έκανε ότι κάνει πάντα.... ΕΓΙΝΕ ΛΑΓΟΣ!

ΥΓ.  20.000 ΓΑΥΡΟΙ γέμισαν το Δημοτικό Γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, δημιουργώντας ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ. Ηταν δεν ήταν 6000 οι οπαδοί της κούλας που πήγαν να δουν την ομάδα τους....