Σαν Σήμερα 27/6

Ιστορίας ΘΡΥΛΟΥ συνέχεια…
(δεξί κλικ-άνοιγμα σε νέα καρτέλα πάνω στις φωτογραφίες, για να διαβαστούν πιο άνετα)

27/06/1954  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  7η Αγωνιστική  Πρωτάθλημα Ελλάδος    1-1   7' ΜΟΥΣΤΑΚΛΗΣ, 46' Καζάκος

27/06/1962  ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  *** ΤΕΛΙΚΟΣ ***  Κύπελλο Ελλάδος   0-0
Επεισοδιακός τελικός στα Νέα Φιλαδέλφεια. Τρεις αποβολές στο πρώτο ημίχρονο (Σάββας και Αριστείδης Παπάζογλου από το ΘΡΥΛΟ). Το ημίχρονο διήρκεσε 30 λεπτά. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αλλά ο Ελεβετός διαιτητής Μελέ διέκοψε τον αγώνα στο 7’ λπετό λόγω σκότους. Η ΕΠΟ φοβούμενη επεισόδια δεν επανέλαβε τον τελικό και συνεπώς για τη σεζόν 1961-62 δεν υπάρχει Κυπελλούχος.

27/06/1965  ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  31η Αγωνιστική  Πρωτάθλημα Α' Εθνικής   3-3   10' Παπαϊωάννου, 30' ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, 49' - 74' Παπαγεωργίου, 80' ΜΠΟΤΙΝΟΣ, 89' ΣΙΔΕΡΗΣ

Ο ΘΡΥΛΟΣ έκοβε τις ελπίδες της αεκούλας για πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας σε 3-3 ενώ έχανε 3-1. Στο Βόλο όμως είχαμε "ομορφιές του ποδοσφαίρου".  Αλίμονο! παναθηναικούλης και "ομορφιές" πάνε πακέτο από πάντα. Εχανε 1-0 το συνοικιακό σωματείο των αθηνών από τη Νίκη στο 57' και ο αγώνας διεκόπη λόγω επεισοδίων από τον Ελβετό διαιτητή. ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΒΑΖΕΛΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΣΤΑΣΗ. Τα επεισόδια ξεκίνησαν με την αποβολή του Πανουσάκη επειδή χτύπησε παίχτη της Νίκης. ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΟΙ ΚΟΤΕΣ ΟΠΟΤΕ ΧΑΝΟΥΝ. Παρά την εις βάρος του διακοπή (χωρίς να του αφαιρεθούν και βαθμοί), ο παναθηναικούλης κατέκτησε το πρωτάθλημα επειδή ο ΘΡΥΛΟΣ ισοφάρησε την ΑΕΚ στο 89'. Μια ισοφάρηση που τα βαζελάκια ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΑΝ ΕΞΑΛΑ. Αν η αεκούλα κέρδιζε το ΘΡΥΛΟ, θα ισοβαθμούσαν στην πρώτη θέση και θα ακολουθούσε μπαράζ. Στην ΑΘΛΗΤΙΚΗ της Τρίτης διαβάζουμε όμως ότι ο αγώνας με τη Νίκη θα επαναληφθεί, επειδή λέει... "κακώς τον διέκοψε ο Ελβετός διαιτητής".... "ΟΜΟΡΦΙΕΣ", τότε που το ποδόσφαιρο ήταν καθαρό και δεν το είχαν καταστρέψει οι "εγκληματίες" από τον Πειραιά....